YEŞİL KAMPÜS PROJESİ

Değerli Öğrencilerimiz,

British Council Türkiye, 1-12 Kasım 2021 tarihleri arasında Glasgow’da yapılacak COP26 Küresel İklim Değişikliği Zirvesi öncesi lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimlerini İngiltere’deki üniversitelerde tamamlamış kişilere yönelik bir yarışma düzenledi. Kazanan projelerin maddi olarak desteklenmesini öngören yarışmanın hedeflerinden biri 18-25 yaş arası gençlerin küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin aktörü haline getirilmesini sağlayacak projeler üretilmesini sağlamak olarak belirlendi.

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Görevlisi Esra Kaliber’in geliştirdiği Yeşil Kampüs Projesi de yarışmada desteklenmeye değer çalışmalar arasında yer aldı. Üniversite öğrencilerini küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin gönüllüleri ve aktörleri, üniversiteleri de bu tür faaliyetlerin yürütüldüğü önemli alanlar haline getirmeyi hedefleyen Yeşil Kampüs Projesi kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik bir yarışma açıldı.

Altınbaş Üniversitesi Enerji ve Çevre Araştırmaları Merkezi (EÇAM) çatısı altında yürütülen ve 18-25 yaş aralığındaki üniversite lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik yarışmaya 7 farklı üniversiteden öğrenci ekipleri katıldı. Projelerin sürdürülebilir kampüs hayatı için yaratıcı ve uygulanabilir fikirler barındırıp barındırmadığı dikkate alındı. İklim değişikliği sorununu gündemde tutacak yaratıcı kampanyalar içermesi de projelerde aranan bir diğer kriter oldu. Yarışmanın birinciliğini, Altınbaş Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ekipleri paylaştı. Üniversitemiz Eczacılık fakültesi öğrencileri Büşra Budak, Elif Sıla Erciyas ve Yasemin Özdemir, ödül kazandıkları projelerini kampüslerimizde uygulamaya başladılar. Yürüttükleri kampanyalara siz de dahil olabilir ve kampüslerimizi daha yeşil ve sürdürülebilir hale getirmeye katkıda bulunabilirsiniz.